Sloupek občanů

Sloupek občanů

středa, 04 prosinec 2019 18:25

Když přiletí vlaštovka

Napsal(a)

„Když přiletí vlaštovka v prosinci, co záleží na tom, zda je obyčejný cvok nebo hrdinka?“  Gabriel Laub

               No, myslete si, co chcete. Ale vlaštovka zase přiletěla. Asi v tom nadělám trochu zmatek ornitologům. Ale taky, aby si někdo nemyslel, že posílám vzkaz z Jižní Afriky. To opravdu ne.

Ne. Jenom kousek od své rodné vesnice, kam občas zalétnu. Nejdříve se zastavím tam, kde „hnízdí“ mí potomci a pak zalétnu na hřbitov.

Prolétnu rychle ulicemi, trochu zmatená, zda jsem ve své rodné VESNICI. Protože vesnice měla vždycky náves….a najednou samý beton ….a ….světe div se. Náměstí.

Moc se nikde nezdržuji. Jednak by vlaštovka v této roční době mohla vzbudit pozdvižení a jednak bych se nerada srazila při letu, s draky a dalšími podivnými skoro nočními „letci“. Prolétnu kolem hasičské zbrojnice a jsem ráda, že tady přece jen kocourkovští udělali výjimku, nebo spíš dali na zdravý rozum místních dobrovolných hasičů. A nic nezazdili.

Zastávku v místním obchodě vynechám. I když tihle obchodníci by mohli mít i….mouchy. Aha, v hospodě se taky nestavím. A že bych jich kdysi napočítala, na svých peříčkách. Dvě? Tři? Takže vrabce…ani rozlítané nepozdravím.

Už tady není to pravé doma a tak se vracím tam, kde je přece jen nějak - tepleji. A je jedno, zda je to v Pohoří, Dobrušce, Černčicích, v Novém Městě nad Metují…. Vlastně konečně chápu, z ornitologického hlediska, proč některá ta moje „ptáčata“ se stávají stěhovavými ptáky a opouští své působiště. Své hnízdiště. Ekologické problémy zasáhly už i jinak „zdravé“ vesnice.

Tak jo. Odlétají za „teplem“. Ale, z pedagogického pohledu tomu přestávám rozumět. Vlastně už hodně dlouho mám pocit, jestli jsem nepřišla o zdravý rozum, jestli se to teď ještě nosí. Ale co nadělám. Jedna vlaštovka ani JARO nedělá.

Ale mohla jsem zalétnout do místní knihovny, jestli nemají knihu NEZBYTNÉ VĚCI od S. Kinga. Potřebuji si ji přečíst a možná i doporučit dalším čtenářům.

Tak alespoň jeden citát. I když v té mé rodné obci se asi moc legrace neužije.

„Stejně je to taková legrační záležitost, ten zdravý rozum. Když o něj člověk přijde, ani si to neuvědomí. Necítí, že by mu chyběl. Neuvědomí si, že se mu vrátil, až když se skutečně vrátí – jak vzácný divoký pták, žijící a zpívající na základě vlastní volby, ne na základě nějakého nařízení.“

               Trochu jsem možná svým průletem nad vlaštovčím hnízdem rozvířila prach, myšlenky, vzpomínky. Omlouvat se nebudu, to cvoci ani hrdinové nedělají. A taky…..blíží se Vánoce.

A VÁNOCE JSOU ČAS, KDY SE NÁM STÝSKÁ PO DOMOVĚ, DOKONCE I KDYŽ JSTE DOMA.

Přeju vám všem, aby se vám v tom vašem velkém domově i v těch vašich malých, nestýskalo. Aby vám bylo teplo. V srdci i na duši. A abyste se alespoň o Vánocích cítili klidně a bezpečně jako v „klícce.

Protože:

„Existuje jedna věc, která je ještě krutější než klec, ve které pták nemůže létat. Klec tak velká, že i pták myslí, že v ní létat může.“ Caroline Kepnes

Tak možná na jaře….na shledanou.

 

Zdraví vlaštovka Jana Matoulková

Real time web analytics, Heat map tracking