Okénko zastupitelů

Okénko zastupitelů

Prodražená rekonstrukce chodníku

Vážení spoluobčané,

před třemi týdny jsem odeslal zastupitelům naší obce krátky email, který níže připojuji, s několika dotazy a připomínkami. Doufal jsem, že alespoň takto krátce před volbami by se vládnoucí zastupitelé mohli probudit a začít pracovat. Bohužel se tak nestalo a ve výsledku se mi opět dostalo pouze mlčení. Mezitím, konkrétně 28. 7. 2022, proběhlo další jednání ZO (navzdory neúspěšné žádosti Mgr. Milana Školníka a Jiřího Šitiny o odročení jednání), na kterém firma provádějící rekonstrukci chodníku požádala bohuslavické zastupitele o navýšení rozpočtu o cca 300 tisíc korun - svůj požadavek zdůvodnila inflací. Jenomže kdo má oči, tak ví, že materiál pro stavbu tam byl složen již několik týdnů, možná měsíců, před touto žádostí.

Od zastupitelů jsem očekával, že tuto žádost firmy, navíc v kontextu s nezodpovězenými otázkami kvality díla, rezolutně odmítnou. To se ale bohužel nestalo. Na ZO došlo pouze k odložení bodu na příští jednání. Z tohoto kroku je však snadno čitelné, že až budou mít současní zastupitelé "volnější ruce", realizační firmě požadovaný doplatek schválí.

Chodník za téměř 2 miliony korun je financován z obecního rozpočtu. Jedná se tedy o peníze občanů Bohuslavic. Za naprosto alarmující považuji skutečnost, že vládnoucí zastupitelé, které jsem před nadávnem (v článku zde) ve věci kvality provedení rekonstrukce chodníku konfrontoval, nejsou ochotni ani odpovědět na můj další email. Na druhé straně zastupitelům vůbec nečiní potíže uvažovat o navýšení rozpočtu na dílo z důvodu uváděných zhotovitelem (ten měl v případě, že reálně hrozilo, že nebude schopen za tuto cenu provést realizaci, neměl starý chodník vůbec rozebírat - ceny které naší obci slíbil si měl u svého dodavatele (výrobce) materiálu "zmrazit"). Ať už chceme nebo ne, toto počínání našich zastupitelů vzbuzuje podezření. A to přinejmenším takové, že diskuze, základní kámen demokracie, se v Bohuslavicích nenosí.

Jiří Šitina

 -------- Přeposlaná zpráva --------

Předmět: Stav rekonstruovaných chodníků a požadavek na navýšení rozpočtu o cca 300 tis.
Datum: Tue, 26 Jul 2022 12:00:29 +0200
Od: Jiří Šitina <Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.>
Společnost:  
Komu: Jiří Tojnar <Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.>, 'Roman Kyral' <Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.>, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., Školník Milan <Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.>, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., 'ING. Jaroslav Zítko' <Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.>, 'Vlastimil Nývlt' <Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.>

Dobrý den, ahoj,

dostal se ke mně dotaz z odborné veřejnosti týkající se nového chodníku ve směru na Hradec Králové. V první části o délce několika desítek metrů je zahradní obruba snížena na úroveň dlažby. V dalším dokončeném úseku, až po železniční přejezd, obruba přesahuje úroveň dlažby o cca 5 cm. Jedná se o nějaký záměr podle projektu a má to své opodstatnění? Anebo se jedná o vadu na díle? Máme stavební nebo technicky dozor, který by nám uměl problematiku vysvětlit? I pro mě je novinkou, ze zvýšená obruba slouží nejen k eliminaci vody a nečistot ze zeleně na chodník, ale zároveň slouží jako vodítko pro slepce se slepeckou holí. Pokud by se jednalo o vadu na díle, dojde k nápravě nebo bude tato část kompenzována slevou z ceny zhotovitelem?

Současně máme "na stole" dva dny před jednáním zastupitelstva žádost zhotovitele o navýšení ceny. Ceny pohonných hmot jsou od března, kdy byla cenová nabídka odsouhlasena, do teď na obdobné úrovni. Dlažba je na místě na paletách již několik měsíců, takže je zřejmě již zaplacená a beton s cenou nešel nahoru nějak výrazně. Podle mého názoru lze ze značné části přičítat prodražení zakázky i pozvolnému tempu, jakým se nové chodníkové těloso rodí. Navýšení rozpočtu je z mého pohledu nepřijatelné. Možná je to jen v nedostatečné komunikaci mezi zhotovitelem, obcí a zastupitelstvem, ale v kontextu s předchozím odstavcem a dosud nevysvětlenou otázkou týkající se nově uložené chráničky pro veřejné osvětlení, situace budí rozpaky, lítost a emoce...

Předem děkuji za objasnění.

Zdraví

Jiří Šitina

Real time web analytics, Heat map tracking